Toasty na weselu

Aktualizacja: 27 sty 2019
Toasty weselne to stara tradycja, bez których się nie obejdzie. Są to krótkie przemowy, skierowane przez gości dla Pary Młodej. Z pewnością na weselu nie będzie to jeden toast. Mamy dla Was kilka przydatnych informacji na ten temat.


Kto zaczyna wznoszenie toastów?

Toasty wznosimy po pierwszym ciepłym posiłku a osobą, która ma prawo pierwsza wygłosić toast jest ojciec panny młodej. Przemowa powinna być krótka i zawierać konkretny przekaz. Ojciec panny młodej wita zięcia w rodzinie oraz wita zaproszonych gości. Kolejno głos zabiera tata pana młodego lub sam pan młody, a następnie seniorzy rodzin i świadkowie. Później przedstawiają przemowy pozostali chętni goście.


Czym wznosić toast?

Kiedyś dozwolone było wznoszenie toastów wyłącznie szampanem lub winem. Współcześnie możemy wznosić toast innym napojem wyskokowym. Nie przeczy to etykiecie. Przed wzniesieniem toastu upewniamy się, czy na pewno wszyscy mają napełnione kieliszki. Pamiętajmy, że w trakcie wygłaszania toastu, nie należy trzymać w ręce kieliszka. Po zakończeniu przemowy robimy lekki ukłon w stronę Pary Młodej, po czym spełniamy toast.


Jakie są zasady przy stole?

Ważne jest , aby pamiętać, że wznosimy je między daniami, a nie w trakcie ich spożywania. Przy pierwszych toastach (ojców, świadków) goście powinni wstać razem z osobą wznoszącą. Przy kolejnych wznoszonych toastach wstaje tylko wznoszący toast. W trakcie wygłaszania, goście powinni wzbraniać się od odejścia od stołu, gdyż jest to bardzo nietaktowne w stosunku do mówcy, jak i Pary Młodej.


Na wesoło czy poważnie?

W ciągu pierwszych godzin wesela preferuje się bardziej poważne toasty a w miarę upływu czasu, możemy pozwolić sobie na żartobliwe przemowy. Nie jest konieczne stosowanie się do tej zasady, ważne jest, aby toast pochodził prosto z serca.

18 wyświetlenia

Kontakt

Jeżeli interesuje Państwa nasza Fotobudka to prosimy o kontakt z nami w celu uzyskania szczegółowych informacji.

 

 tel. +48 510 320 740 

 tel. +48 537 860 908

Social Media 

Znajdziesz nas na:

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram